Ders : Fen ve Teknoloji

Mevsimlerin Oluşumu

MEVSİMLERİN OLUŞUMU

                                         Eksen Eğikliği

Eksen , Dünya’nın Kuzey ve Güney kutuplarını birleştiren hayali çizgidir. Dünya kendi etrafında saat yönünün tersi istikamette dönerken,aynı zamanda Güneş’in çevresinde saat yönünün tersi istikamette dolanır. Dünya’nın bir dönme  ekseni bulunmaktadır. Bu eksen 23˚ 27ˈ ( 23 derece 27 dakika ) bir açı oluşturacak şekilde eğik durmaktadır. Sabahları kalktığımızda güneş, doğudan doğmakta ,akşam hava kararırken ise batıdan batmaktadır. Bu olay size Güneş’in hareket ettiğin düşündürebilir. Aslında hareket eden Güneş değil Dünya’dır.

            gece ve gündüz oluşumu

 

            Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki bu dönme hareketi sonucunda ışık alan bölgeleri değişir. Güneş ışınlarını alan bölgelerde gündüz yaşanırken, güneş ışınlarını almayan bölgelerde gee yaşanır. Tüm bu anlatılanlardan da anlaşılacağı üzere Dünya’nın kendi etrafındaki dönme hareketi sonunda gece ve gündüz oluşur. Dünya kendi ekseni etrafındaki dönme hareketini 24 saatte ( 1 gün ) tamamlar.

           

 

 

 

 

Dünya aynı zamanda Güneş’in etrafında dolanır. Dünya bu dolanımını 365 gün 6 saatte yani 1 yılda tamamlar. Dünya’nın , Güneş etrafındaki dolanma hareketi ve eksen eğikliği sebebiyle, Güneş ışınlarının aynı bölgeye geliş açısı sürekli değişir. Mevsimler, Dünya’nın bu hareketi sırasında oluşur. Bu hareket sırasında Güneş’e olan uzaklığa göre Dünya’nın yarısı yaz mevsimini yaşarken diğer yarısı ise kış mevsimini yaşar.

Dünya Güneş etrafında eliptik bir yörüngede dolanmaktadır.

 

8. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi

Mevsimlerin Oluşumu alt başlıkları

Konunun Spot Bilgisi

[SPOT-1]  Ekinoks, gece ve gündüz eşitliği demektir.(12 saat gündüz – 12 saat gece ) 21 Mart ve 23 Eylül ekinoks tarihleridir

[SPOT-2]  Gündönümü, Güneş’in Dünya’ya en uzak mesafede olduğu ana verilen addır. 21 Haziran ve 21 Aralık gündönümü tarihleridir. 21 Haziran’dan sonra Kuzey Yarımküre’de gündüzler kısalmaya, Güney Yarımküre’de ise gündüzler uzamaya başlar.

[SPOT-3]  Güneş ışınları Kuzey Yarım Küre’ye dik geldiği anlarda, Güney Yarım Küre’ye eğik gelir. Güneş ışınlarının dik geldiği zaman yaz mevsimi yaşanırken, eğik geldiği zaman kış mevsimi yaşanır. Bu iki durumun arasındaki zamanlarda ilkbahar ve sonbahar yaşanır.

Konunun Önemli Terimleri

  • EKİNOKS Gece ve gündüz eşitliği.
  • GÜNDÖNÜMÜ Güneş'in dünya ya en uzak olduğu an.